Adverts: 0161 709 4576 - Editorial: 0161 709 4571
Mail Order: 0161 709 4578 - Subs: 0161 709 4575 - Webteam: 0161 709 4567
The British Sieger 2005 - results

CLASS 1 ADULT MALE –
24 MONTHS (+)


JUDGE: HEINZ SCHEERER
Grading Ring Number Name of Exhibit

V1 41 CH Elan v d Herderskring
V2 36 Champ V Dakota
V3 72 Nikonis Colin
V4 197 CH Daro of Anseong
V5 39 CH Larath Houdini
V6 42 Birchwald Cito
V7 219 Braidallen Whisky
V8 106 Philip a d Neuen Hauffstrasse
V9 143 Conbhairean Cougar
V10 19 Korzwin Vito
V11 128 Zuberg Lyric
V12 168 Grangehey Hugo
V13 12 Tolberg Ambassador at Geeswood
V14 179 Orlando v d Vallendarer Hohe
V15 65 Lindanvale Hono @ Eyanica
V16 79 Mirrwood Ari
V17 215 Lindanvale Cash
V18 133 Taiensey Arlo
V19 33 Schezzheims Escapology
V20 216 Lindanvale Mack
V21 123 Lindmark Lezus at Mascani
V22 203 Astana Santo at Sorento
V23 181 Robin Karanberg
V24 49 Burtonharven Heinrich
V25 108 Rafaye Zasko
V26 83 Velvet Dream Knight
SG 111 Millaner Keanu at Parhileon

CLASS 2 ADULT FEMALES 24
MONTHS (+)


JUDGE: RHEINARDT MEYER
Grading Ring Number Name of Exhibit

V1 7 Babette v Louwershoeve
V2 8 Charly Van’t Katrienahof
V3 9 Cindy v Amulree
V4 148 Moonwinds Foxi
V5 20 Ch Korzwin Yazzi
V6 85 Mon Toya at Romainville
V7 112 Loretta from Shotaan
V8 151 Belezra Kelci
V9 13 Darrway Perle at Geeswood
V10 81 Mirrwood Rosie
V11 80 Mirrwood Nua
V12 52 Bondrhua Elite
V13 53 Goda v Hutweide
V14 189 CH Cedarmarks Jemma
V15 74 Nikonis Bria
V16 191 Irish CH Samstag Drue of Willowdale
V17 109 Kamakin Keysha
V18 146 Beinhard Liescha at Fremen
V19 87 Korzwin Russie at Tyeglen
V20 56 Belezra Jenna v Usharrgo
V21 136 Hausjossal Cleopatra
V22 164 Gwilym’s Texan
V23 61 Samstag Ellie v Shotaan
V24 224 Shotaan Whitney
V25 220 Vonmeister Destiny at Tyeshann
V26 47 Kurtridge Xantia
V27 51 Detrah Fantasia
V28 18 Conbhairean Dominique
SG 91 Grunbruders Bonnie

CLASS 3 YOUTH MALE
18 - 24 MONTHS


JUDGE: REINHARDT MEYER
Grading Ring Number Name of Exhibit

SG1 100 Gayville’s Ronaldo
SG2 107 Quino v Starrenburg
SG3 201 Rafaye Duxx
SG4 118 Gayville’s Nico
SG5 43 Kiplyn Freddie
SG6 194 Nikonis Ghost
SG7 21 Korzwin Uday
SG8 150 Lindanvale Nimrod
SG9 141 Vascans Otto
SG10 120 Ingasheim Onassis

CLASS 4 YOUTH FEMALE
18 - 24 MONTHS


JUDGE: HEINZ SCHEERER
Grading Ring Number Name of Exhibit

SG1 37 Lararth Dizney
SG2 57 Shotaan Avina
SG3 105 Peterwell Sonora
SG4 3 Brenberry Axelia
SG5 144 Conbhairean Erin
SG6 115 Dinura Jasseur
SG7 178 Jenamdal Feeby
SG8 98 Marinata Abbie
SG9 186 Nordau Willow
SG10 222 Gayvilles Narina at Amberixs

CLASS 5 YOUNG MALE
12 – 18 MONTHS


JUDGE: HANS KARL
Grading Ring Number Name of Exhibit

SG1 103 Sud Cheshire Aussie
SG2 28 Olgayans Hotei
SG3 59 Shotaan Branko
SG4 172 Anderma Ronaldo
SG5 139 Brival Kenzo
SG6 90 Monksley Amilo
SG7 1 Absela Echo Endo
SG8 160 Videx Toro
SG9 218 Rob v Oasis
G1 190 Brenberry Bastion

CLASS 6 YOUNG FEMALE
12 – 18 MONTHS


JUDGE: HANS KARL
Grading Ring Number Name of Exhibit

SG1 161 Videx Patzi
SG2 200 Reni v Oasis
SG3 173 Anderma Rena
SG4 35 Queen v Oasis
SG5 127 Danashe Abby
SG6 60 Shotaan Boa
SG7 121 Mascani Caprice
SG8 142 Graloch Zirka
SG9 131 Brenberru Battista
SG10 135 Carakris Xara
SG11 137 Graychelsea’s Hiska at Corjon
SG12 6 Edser Elesian
SG13 223 Mondschatten Bo
SG14 11 Zsareef Mama Mia
SG15 99 Vedamac Fina
SG16 145 Carakris Xita
SG17 192 Moneyreagch Crisy
SG18 76 Graychelsea’s Hannah v Nikonis
SG19 10 Darcey v Amulree
SG20 44 Kiplyn Sissy
SG21 180 Dyrsnnen Anja

CLASS 7 PUPPY MALE
9 – 12 MONTHS


JUDGE: BRIAN WOOTTON
Grading Ring Number Name of Exhibit

VP1 183 Korzwin Wallace Ashmarai
VP2 104 Carlsbro Lennon at Rangemore
VP3 156 Kelnik Pearce
VP4 14 Geeswood Casey
VP5 217 Linanvale Beru
VP6 193 Korzwin Whisky
VP7 129 Corjon Kurt at Kristom
Insufficient 212 Carlsbro Leo

CLASS 8 PUPPY FEMALE
9 – 12 MONTHS


JUDGE: GLORIA RAMBRIDGE
Grading Ring Number Name of Exhibit

VP1 202 Starhope Qualli
VP2 184 Korzwin Whitney of Ashmari
VP3 54 Roscoval Bettina
VP4 64 Veneze Ali
VP5 213 Carlsbro Leah
VP6 102 Gayville’s Tonya
VP7 29 Lindanvale Binnie of Equiside

CLASS 9 MINOR PUPPY MALE
6 – 9 MONTHS


JUDGE: GLORIA RAMBRIDGE
Grading Ring Number Name of Exhibit

VP1 40 Lararth Sonny
VP2 138 Ponway Ozales at Allsala
VP3 84 Romainville Ziggy at Dericky
VP4 78 Astrolflash Cato
VP5 31 Silkenwood Fiesso
VP6 165 Grangehey Karo
VP7 113 Marlish Dahab
P1 155 Vikkas Wallace
P2 93 Grunbruders Fritz
P3 134 Anderma Ulk

CLASS 10 MINOR PUPPY FEMALE
6 – 9 MONTHS


JUDGE: BRIAN WOOTTON
Grading Ring Number Name of Exhibit

VP1 205 Jupaala Romina at Tyeglen
VP2 38 Lareth Sassy
VP3 207 Impranah Morish
VP4 58 Shotaan Cata
VP5 70 Jonimay Nanette
VP6 30 Kassieger Damera
VP7 170 Vonmeister Jaylo
VP8 89 Chiara Farina
VP9 147 Fremen Yesse
VP10 195 Jamiska Lola
VP11 140 Willowdale Ghya
VP12 23 Korzwin Saskia
VP13 86 Romainville Zilly
VP14 117 Jamniska Lyla
VP15 67 Marlish Donastrela
P1 175 Anderma Tia
P2 122 Paluka Flame
P3 171 Marlish Darinka
P4 94 Grunbruders Frau